Zakup nieruchomości stanowi idealną lokatę kapitału oraz źródło dodatkowego dochodu. Niemniej jednak, nabycie mieszkania to dopiero początek przygody na tym rynku. Zarabiać z wykorzystaniem nieruchomości można na wiele sposobów, stosując różne modele w zależności od stanu i lokalizacji nieruchomości oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela, a także nakładu pracy, jaki jesteśmy gotowi poświęcić na przeprowadzenie całego procesu oraz bieżącą obsługę inwestycji. Jeśli zastanawiasz się, jak wynająć nieruchomość, to z tego artykułu dowiesz się, jakie modele wynajmu funkcjonują na rynku, a także poznasz ich wady i zalety, co ułatwi podjęcie tej ważnej decyzji.
Pierwsza myśl, czyli wynajem długoterminowy całej nieruchomości.
Najpopularniejszą formą wynajmu mieszkań w Polsce jest wynajem długoterminowy całej nieruchomości. Zdecydowana większość lokali może być bez przeszkód wykorzystana w tym modelu bez większych nakładów inwestycyjnych, co przekłada się na popularność tego rozwiązania. Mimo że taka forma zarabiania na nieruchomości wydaje się prosta i mało skomplikowana, należy zwrócić uwagę na wiele detali, które mogą rzutować na efektywność inwestycji. Należy wybrać odpowiedniego najemcę, któremu powierzymy naszą nieruchomość, zadbać o dobrze skonstruowaną umowę najmu, która należycie zabezpieczy interesy właściciela nieruchomości, a także reagować na pojawiające się problemy i dbać o stan techniczny i wizualny mieszkania. Zwiększenie przychodu w tym modelu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeregu działań mających na celu poprawę standardu nieruchomości oraz jej odpowiedni marketing na etapie poszukiwania najemcy.
Wynajem oddzielnych pokoi.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest wynajem pokoi w mieszkaniu. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć większy przychód z wynajmu, zwłaszcza jeśli nieruchomość jest zlokalizowana blisko uczelni wyższej, ponieważ jedną z głównych grup zainteresowanych najmem pokoi są studenci. Aby wynajem w tym modelu był opłacalny, może być konieczna adaptacja nieruchomości do tego celu. Prowadzenie najmu na pokoje wymaga również większego zaangażowania ze strony właściciela — zamiast znalezienia jednego najemcy, trzeba znaleźć ich kilku. Co więcej, należy zadbać o to, aby lokatorzy byli sumienni, odpowiedzialni i potrafili się porozumieć, ponieważ ich konflikty mogą obniżyć zyski z najmu poprzez częste zmiany lokatorów lub konieczność poświęcania czasu na rozwiązywanie ich problemów.
Wynajem krótkoterminowy.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się w Polsce wynajem mieszkań na doby za pośrednictwem popularnych serwisów, takich jak Airbnb czy Booking. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć znacznie większy przychód z wynajmu nieruchomości, jednak wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania mieszkania, szczególnie w zakresie jego wyposażenia i stanu wizualnego, jak i regularnej obsługi. Oprócz wyższych przychodów model ten eliminuje problemy z opóźnieniami w płatnościach czy lokatorami, którzy nie chcą opuścić mieszkania po zakończeniu najmu. Dzięki regularnemu sprzątaniu nieruchomości właściciel ma na bieżąco kontrolę nad jej stanem technicznym.
Podnajem zyskuje na popularności.
W modelu podnajmu właściciel nieruchomości wynajmuje ją w całości na długi okres, a osoba podnajmująca wynajmuje ją dalej innym osobom. W większości przypadków umowy podnajmu zawiera się na okres około 5 lat, co zapewnia stabilny miesięczny przychód. Podnajem przeważnie wiąże się z adaptacjami nieruchomości wykonywanymi przez podnajmującego, dzięki czemu podnajem jest idealną opcją dla mieszkań nieco starszych, ponieważ oprócz czerpania zysku z najmu właściciel zyskuje ulepszenie standardu swojej nieruchomości. Adaptacje obejmują przeważnie podział na pokoje lub podniesienie standardu mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszelkie bieżące problemy z najemcami są obsługiwane przez podnajmującego, a właściciel może cieszyć się stabilnym i długoterminowym przychodem bez stresu.
Wynajem w formie hostelu.
Odmianą wynajmu krótkoterminowego jest wynajmowanie miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych, czyli działalność hostelowa. Miejsca takie zyskują na popularności i są często wybierane przez osoby przyjeżdżające do pracy na początku swojej drogi życiowej w danym mieście. W przeciwieństwie do typowego najmu krótkoterminowego możemy w tym modelu wynajmować lukratywnie również nieruchomości w nieco gorszym standardzie oraz lokalizacjach oddalonych od centrum miasta czy atrakcji turystycznych. Taki model wynajmu może wymagać dużego zaangażowania, jednakże przy odpowiednim marketingu pozwala zwiększyć zyski z nieruchomości.
Akademiki prywatne.
Coraz większa liczba zagranicznych studentów przyjeżdżających do Polski zwiększa zapotrzebowanie na miejsca w akademikach. Nieruchomości położone w pobliżu uczelni wyższych lub z dobrą komunikacją mogą, po odpowiednim dostosowaniu, przynieść wysokie zyski. Taki model pozwala wynajmować miejsca noclegowe w pokojach wieloosobowych na dłuższe okresy niż w hostelu, a tym samym zapewnić większą stabilność przychodu. Co więcej, studenci często polecają miejsce, w którym mieszkają, swoim znajomym, co ułatwia wynajęcie wszystkich miejsc i wspiera stabilność najmu.
Kwatery pracownicze
Nieruchomość można wynająć również jako miejsca noclegowe dla pracowników. Miejsca takie często wynajmowane są przez firmy zapewniające zakwaterowanie zatrudnionym osobom. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć zysk, ponieważ wynajmujemy nieruchomość większej liczbie osób, a jednocześnie zawieramy umowę z jedną firmą zamiast z kilkunastoma osobami, co znacząco skraca czas obsługi nieruchomości.
A może coś innego?
Oprócz opisanych powyżej modeli wynajmu, na rynku możemy spotkać się również z wynajmem mieszkań na gabinety psychoterapeutyczne czy sesje zdjęciowe. Są to jednak rozwiązania stosunkowo rzadko spotykane.
Aby wybrać odpowiedni model wynajmu, musimy rozważyć kilka czynników. Na dopasowanie odpowiedniego modelu wpływają zarówno czynniki związane z samą nieruchomością, takie jak jej lokalizacja czy standard wykończenia, jak i indywidualne predyspozycje właściciela. Osiągnięcie większego przychodu wymaga w większości przypadków większego zaangażowania, dlatego warto zastanowić się, czy wyższy zysk zrekompensuje poświęcony czas.
Jaka jest przyszłość wynajmu?
Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto pozostać otwartym na pojawiające się możliwości. W przypadku zmieniających się warunków dobrze jest rozważyć zmianę wybranego modelu wynajmu, tak aby był zawsze jak najlepiej dopasowany do aktualnych potrzeb właściciela oraz możliwości rynkowych. Takie podejście pozwoli cieszyć się dobrymi zyskami z nieruchomości zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Samemu czy z biurem?
W każdym modelu możliwe jest wynajmowanie nieruchomości na własną rękę. Należy jednak liczyć się z tym, że aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji na rynku nieruchomości i zmaksymalizować zyski, trzeba zadbać o wiele detali, których pominięcie może narazić właściciela na duże straty. Warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości lub zarządcą, aby zabezpieczyć swoje interesy. Współpraca z firmą specjalizującą się w obsłudze nieruchomości pozwoli zoptymalizować zyski, a także zaoszczędzi wiele czasu i stresu.
Jeśli zastanawiasz się, jaki byłby najlepszy model wynajmu dla Ciebie i Twojej nieruchomości, koniecznie umów się na darmową konsultację modelu wynajmu z naszym agentem.